O tym się mówi - Wynajem ...

Hej!

Kochani mimo, że dziś dzień świąteczny i od dawien dawna w lany poniedziałek nie było tak ciepło dziś mam dla was opracowany bardzo istotny temat dotyczący oczywiście wynajmu mieszkania, pokoju czy domu.

W tym temacie mam sporo do powiedzenia, bo i moje doświadczenia są spore. Myślę, że jest to temat, który może zainteresować mnóstwo osób. Przede wszystkim chciałabym zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, ale o tym wszystkim wspominam w filmie, który nagrałam jakiś czas temu.
Oczywiście zamieszczam tu dodatkowo w formie pisemnej te 10 podstawowych i jakże ważnych faktów o których należy pamiętać. Koniecznie przed pójściem i podpisaniem jakiejkolwiek umowy przeczytajcie je kilkakrotnie, a nawet wydrukujcie sobie o czym powinniście pamiętać :

1.Umowa
Pamiętaj, żeby w umowie zawarły się wszystkie istotne informacje dotyczące Ciebie, jak i właściciela. Musi być zawarta w formie pisemnej i oboje musicie się pod nią podpisać. Niezbędnymi informacjami, które również powinny się zawrzeć w tego typu dokumencie, jest długość wynajmu (na czas określony lub nieokreślony) i informacja związana z terminem płatności czynszu. Jeżeli w umowie nie będzie informacji, do kiedy należy dokonać wpłaty, to automatycznie termin to 10 każdego miesiąca. Pamiętaj, że możesz podpisać umowę tylko z faktycznym właścicielem mieszkania. Żeby zdobyć tego typu informację, najlepiej zajrzeć do Ksiąg Wieczystych.
2.KaucjaWpłacając kaucję, zawsze należy prosić o poświadczenie odbioru. Bardzo pomocną jest nawet zwykła kartka, na której właściciel deklaruje, że otrzymał od nas pieniądze. Jeżeli jednak musisz przesłać mu ją przelewem - pamiętaj, by dokładnie zatytułować przelew, aby stanowił świadectwo wpłaty. Zdecydowanie „kaucja za pokój przy ulicy Agrestowej” brzmi lepiej niż „przelew bez nazwy”.
3.DokumentacjaPamiętaj, żeby przed wprowadzeniem zrobić zdjęcia stanu mieszkania. Często nieuczciwi właściciele chcą odliczyć sobie od kaucji za „zniszczoną” szafę pamiętającą jeszcze plan pięcioletni czy brudne ściany. Wiele rzeczy bez względu - jak bardzo się o nie dba - ulega zużyciu. Próba wyłudzenia pieniędzy za to, że szafka po 20 latach wiszenia w kuchni zaczyna skrzypieć i odchodzi z niej farba, jest co najmniej śmieszna. Zdjęcia pomagają udowodnić, że nie tylko nie my spowodowaliśmy zniszczenia, ale też przy ewentualnej awarii mogą świadczyć, że nie my się do niej przyczyniliśmy.
4.Dodatkowe opłatyPodczas podpisywania umowy pamiętaj, by zawszeć w niej wszystkie stawki, jakie jesteś zobowiązany płacić. Cena pokoju różni się w zależności, czy właściciel zawarł w niej opłaty, takie jak internet, gaz, prąd, woda czy czynsz do spółdzielni mieszkaniowej. Zdarzają się również oferty „ze wszystkim”, dzięki którym nie musisz martwić się o rachunki, ponieważ są one wliczone w cenę wynajmu. Wszystkie kwoty w umowie powinny być najbardziej jak to możliwe sprecyzowane, dzięki czemu nikt bezprawnie nie będzie mógł podnosić cen.
5. LicznikiDokumentem niezbędnym przy zdawaniu mieszkania jest protokół zdawczo-odbiorczy, gdzie szczegółowo zapisujemy całe wyposażenie mieszkania, stan liczników wody, prądu i gazu. Unikniesz w ten sposób pociągnięcia do odpowiedzialności za skandalicznie wysoki rachunek za ciepłą wodę czy prąd.
6.WspółlokatorWynajmując pokój, pamiętaj, że w zależności od liczby mieszkańców cena idzie w górę. Właściciele zazwyczaj wiedząc, że w pokoju ma mieszkać więcej niż jedna osoba życzą sobie wyższej zapłaty. Oprócz pieniędzy za wynajem idą w górę również rachunki. 
7. Okres wypowiedzeniaW umowie istotnym elementem jest okres wypowiedzenia. Najczęściej są to dwa tygodnie lub miesiąc. Dzięki tego typu zapisowi nie wylądujesz z dnia na dzień na ulicy i będziesz mógł znaleźć coś nowego. Oczywiście, jeżeli dogadasz się z właścicielem, to okres wypowiedzenia może zostać skrócony, lecz tylko za obopólną zgodą.
8. NaprawyWłaściciel często wprowadza w umowie zapis, według którego za wszelkie szkody odpowiada najemca. Dopilnuj, by tego typu sformułowanie zostało sprecyzowane, dzięki czemu nie będziesz musiał zmagać się ze spalonym routerem, który był na stanie mieszkania, a za który musisz zapłacić mimo tego, że zepsuł się ze starości. 
9. AgencjeZanim zgłosisz się do Agencji oferującej pośrednictwo w wynajmie, postaraj się ją sprawdzić. Często tego typu „firmy” żądają przed podaniem adresu lokalu wpłaty od 200 do nawet 600 złotych, po czym okazuje się, że prezentowany lokal już nie jest aktualny lub stan na zdjęciach zupełnie nie oddaje wyglądu w rzeczywistości.
10. ZmianyWielu właścicieli nie życzy sobie, żeby mieszkanie było w jakikolwiek sposób modyfikowane i zmieniane. Zanim wbijesz gwóźdź w ścianę, dowiedz się, czy możesz cokolwiek zmieniać. Jeżeli masz swoje meble i chcesz pomalować na inny kolor ściany, to zakomunikuj to najlepiej jeszcze przed podpisywaniem umowy.


tekst pochodzi ze strony - http://prawo.dlastudenta.pl/


Mam nadzieję, że wasze wynajmy będą perfekcyjnie dopracowane i będziecie mogli się cieszyć "swoim" mieszkaniem :)
Oczywiście piszcie w komentarzach wasze sytuacje z wynajmami. Pytajcie, dyskutujcie ;)

PS. Postanowiłam tu zostawić wam kilka zdjęć z wynajmowanych mieszkań...

Pozdrawiam,
Glammadame1990:***

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz